ארמון הדוג’ה Palazzo Ducale

ארמון הדוג’ה בונציה הוא ארמון שבנוי בסגנון גותי ונמצא סמוך לכיכר סן מרקו ובזיליקת סן מרקו, ברובע סן מרקו. ארמון הדוג’ה הראשון  בונציה נבנה במקום זה במאה ה-9, אך נהרס על ידי האש. בניית הארמון הגותי הנוכחי החלה במאה ה-14 והוא עבר שיפוצים רבים לאורך הדרך. עם זאת, הוא עומד על תילו כתזכורת יפה של כוחה של הרפובליקה הוונציאנית. בשנת 1483 פרצה שריפה אלימה בצד התעלה של הארמון, שבו שכנו הדירות של הדוג’ה. שוב, עבודות השחזור חשוב הפכו להיות הכרחיות ולשם כך אנטוניו ריזו הוזמן, והציג את הרנסנס החדש האדריכלי לבניין. מבנה חדש לגמרי הועלה ליד התעלה, מן פונטה דלה קנוניצה ועד פונטה דלה פגליה. העבודות הושלמו עד 1510, ובינתיים הוחלף ריזו על ידי מאסטרו פייטרו לומבארדו, שבדק את עיטור החזית ואת מדרגות הענקים בחצר הפנימית של הארמון.

ארמון הדוג'ה כרטיסים מחיר

לפני שמגיעים אל ארמון הדוג’ה חשוב מאוד לרכוש כרטיסים מראש גם כדי לחסוך את התורים הארוכים בכניסה, במיוחד בחודשי הקיץ, בחגים לועזיים וסופ”ש וגם כדי להבטיח את מקומכם בארמון, כי מספר המקומות מוגבל ובימים עמוסים אתם עלולים להישאר בחוץ. מחיר כרטיס מתחיל מ-20 יורו, ילדים בגילאי 6-14, סטודנטים עד גיל 26 ופנסיונרים מגיל 65 ומעלה משלמים 13 יורו. את הכרטיסים ברכישה אונליין ניתן להציג באמצעות הסלולרי ואין צורך להדפיסם. פרט אל ארמון הדוג’ה הכרטיס מקנה לכם כניסה ללא תור לעוד 3 אתרים שנמצאים במקום. היכנסו להזמנת כרטיסים!

ארמון הדוג'ה היסטוריה

דוג’ה הוא תואר אצולה איטלקי המקביל לתואר הדוכס המוכר יותר ודוג’ות רבים שלטו במחוזות בצפון איטליה בין המאה ה-8 ל-16. הדוג’ות הראשונים הגיעו כנראה רק לאחר נפילת האימפריה הרומית המערבית (476). המראה החיצוני של ארמון הדוג’ה בונציה איטליה רומז על היופי שלו, ובפנים תוכלו למצוא גרם מדרגות מוזהב שנבנו באמצע המאה ה-15. גרם מדרגות מרכזי ומרשים זה הציע כניסה מרשימה לנכבדים המבקרים. תמצאו גם קשתות ניצחון וקירות צבועים, תקבלו את התחושה של הפאר ואת הכוח שנמצאים כאן. כרטיסים לארמון הדוג’ה גם מאפשרים לכם גישה אל אתרים מרכזיים אחרים בכיכר סן מרקו כמו מוזיאון קורר, מוזיאון ביבליוטקה, והמוזיאון הארכיאולוגי.

המבנה מורכב משלושה בלוקים גדולים, המשלבים מבנים קודמים. האגף לעבר אגן סן מרקו הוא הישן ביותר, שנבנה מחדש משנת 1340 ואילך. האגף לכיכר סן מרקו נבנה בצורתו הנוכחית משנת 1424 ואילך. האגף בצד התעלה, הדיור של הדירות של הדוג’ה ומשרדים ממשלתיים רבים, תאריכי הרנסנס ונבנה בין 1483 ל-1565. ארמון הדוג’ה שוכן לא רק בדירותיו של הדוג’ה, במושב הממשלה ובבית המשפט של העיר, אלא גם בכלא. זה היה רק במחצית השנייה של המאה ה-16 שאנטוניו דה פונטה הורה על הקמת בתי כלא חדשים, שנבנו על ידי אנטוניו המשך בסביבות 1600, אשר היו קשורים אל ארמון הדוג’ה על ידי גשר האנחות. העברה זו של בתי הכלא עזבה את החלל הישן בקומת הקרקע של הארמון חופשי, ובתחילת המאה ה-17 החלו עבודות הבנייה מחדש של החצר. על האגף נבנה בית משפט דומה לזה של חזית הרנסאנס, ואילו בצד הפנימי נבנתה חזית שיש לצד קשת הפוסקארי, מעוטרת בקשתות עיוורות ומעליה שעון (בשנת 1615), בעיצובו של ברטולומיאו מנופולה.

ארמון הדוג’ה היה לבם של החיים הפוליטיים והמנהל הציבורי של הרפובליקה הוונציאנית. לכן, כאשר הרפובליקה נפלה בשנת 1797, תפקידה השתנה באופן בלתי נמנע. ונציה הייתה כפופה תחילה לשלטון הצרפתי, אחר כך לאוסטרי, ובסופו של דבר, ב-1866, הפכה לחלק מאיטליה המאוחדת. במהלך תקופה זו נכבשה פאלאצו דוקלה על ידי משרדי הנהלה שונים והקימה מוסדות תרבות חשובים כגון ביבליוטקה מרסיאנה (בשנים 1811-1904). בסוף המאה ה-19, המבנה הראה סימנים של ריקבון והממשלה האיטלקית החלה להפריש כספים משמעותיים לשיקום נרחב. רבים מבתי המקור המקוריים של המאה ה-14 הוסרו והוחלפו, והמסמכים המקוריים מהווים את האוסף במוזיאון הדלה אופרה. כל המשרדים הציבוריים הועברו למקום אחר, למעט משרד המדינה להגנת המונומנטים ההיסטוריים, אשר עדיין שוכנו בבניין, אך תחת השם הנוכחי של פיקוח על המורשת הסביבתית והאדריכלית של ונציה הלגונה שלה. ב-1923 מינתה המדינה האיטלקית, הבעלים של הבניין, את מועצת העיר כדי לנהל אותה כמוזיאון ציבורי. בשנת 1996, ארמון הדוג’ה הפך לחלק מהמוזיאון הלאומי של המוזיאונים של ונציה איטליה.

כדי להיכנס אל ארמון הדוגה בונציה אתם חוזרים אחורה בזמן כדי לחשוף את ההיסטוריה והתרבות של עיר המסכות. בפנים, תמצאו חדרים מעוטרים להפליא, מעוטרים על ידי אמנים כגון טיטיאן, ורונזה, טיאפולו, וטינטורטו. תישארו פעורי פה מול כל הפאר והיופי שתחשפו אליהם.

גולת כותרת נוספת היא הליכה על גשר השמצות הידוע לשמצה, שנקרא כך על שמם של פושעים שהורשעו כאשר הם עשו את דרכם אל הכלא החדש. תוכלו גם לקבל גישה אל נקודות ציון היסטוריות אחרות של סן מרקו, Biblioteca Marciana, המוזיאון הארכיאולוגי, ומוזיאון קורר שתוכנן במקור להיות ביתו של נפוליאון.

ארמון הדוג'ה שעות פעילות

שעות פעילות של ארמון הדוג’ה הן ראשון עד שבת 8:30-17:30 ומומלץ להגיע מוקדם בבוקר. יתכנו שינויים בשעות הפתיחה בחגים לועזיים, מומלץ להתעדכן באתר. זמן השהיה באתר הוא שעה וחצי עד שלוש שעות. שעות העומס הן 11:00-15:00. היכנסו להזמנת כרטיסים!

כתובת: Piazza San Marco, 1, 30124 Venezia VE, איטליה