בזיליקת פאולוס הקדוש

בזיליקת פאולוס הקדוש מחוץ לחומות נחשבת לאחד מהמבנים הקדושים והחשובים ביותר לנצרות ברומא איטליה והיא קרויה על שמו של הקדוש פאולוס שהוא החשוב ביותר לנצרות אחרי ישו. הבזיליקה היא חלק ממדינת הוותיקן והיא שוכנת מחוץ לחומותיה של רומא הקדומה ולכן נקראת בזיליקת פאולוס הקדוש מחוץ לחומות.

רוב המבקרים מסתפקים בסיור בתוך בזיליקת פאולוס הקדוש מחוץ לחומות אבל כדאי לדעת שניתן לעלות לתצפית מגג הכנסייה במעלית שנמצאת מימין לכניסה הראשית לבזיליקה. כאשר עולים לגג מוצאים שם פסלים יפים של קדושים שמעטרים את הגג, תצפית יפה ומרשימה על כיכר הוותיקן וגם על רומא.

הבזיליקה הייתה מקום מושבו של הפטריארך הלטיני של אלכסנדריה בין 1215 ל-1964, ועל כן זכתה למעמדה כבזיליקה פטריארכלית. הכנסייה הרומית קתולית מחשיבה גם את בזיליקת יוחנן הקדוש בלטראנו, בזיליקת סנטה מריה מג’ורה ובזיליקת פטרוס הקדוש לכנסיות פטריארכליות. הבזיליקה הוקמה על ידי קונסטנטינוס קיסר רומא, במקום שנחשב לאתר הקבורה של פאולוס הקדוש, ואשר בו הקימו מאמיניו מצבת זיכרון לאחר הוצאתו להורג (cella memoriae). בשנת 1980 הוכרזה בזיליקת פאולוס הקדוש מחוץ לחומות כאתר מורשת עולמית.

התורים אל בזיליקת פאולוס הקדוש ארוכים מאוד ביום ולכן מומלץ לנסות את מזלכם בשעות אחר הצהריים המאוחרות עד שעות הערב המוקדמות. מומלץ להגיע אל הבזיליקה אחרי ביקור במדינת הוותיקן, תחילה מוזיאון הוותיקן ומשם לגני הוותיקן ולקפלה הסיסטינית ובסוף להגיע אל בזיליקת פאולוס הקדוש. לא מדובר באתר שהוא חובה אבל אם אתם כבר בוותיקן אז כדאי להוסיף את הבזיליקה בסוף.

הכניסה היא אמנם חינם אבל התורים אליה ארוכים מאוד בגלל בדיקות ביטחוניות קפדניות מאוד שיכולים להגיע לשעה וחצי ואפילו שעתיים. למרות שהכנסייה גדולה ומרשימה לא מעט אנשים מוותרים על התענוג המפוקפק ומעדיפים אתרים שניתן לרכוש אליהם כרטיסים עוקפי תור כמו הוותיקן שמציע כרטיסים לוותיקן ללא תור כולל מוזיאון הוותיקן וגני הוותיקן.

בזיליקת פאולוס הקדוש
בזיליקת פאולוס הקדוש מבפנים

בזיליקת פאולוס הקדוש החדשה משמרת את המבנה המקורי של ספינה ראשית וארבע ספינות משנה. אורכה של בזיליקת פאולוס הקדוש הוא 131.66 מטר, רוחבה 65 מטר וגובהה הוא 29.7 מטר, והיא הבזיליקה השנייה בגודלה ברומא. האכסדרה הצבועה שבחזית הבניין היא תוספת נאו קלאסית מהשחזור שהתבצע במאה ה19. הדלת מהמאה ה20 כוללת שרידים מהשער המקורי, שנבנה על ידי סטאורכיוס מכיוס בשנת 1070 בקירוב בקונסטנטינופול. מימין נמצאת הדלת הקדושה הנפתחת רק בזמן החגים.

שמונים עמודי הספינה הראשית הם מהמאה ה-19, כמו גם התקרה המקושטת. מהבזיליקה העתיקה נותרו רק החלק הפנימי של האפסיס ושער הניצחון. רוב הפסיפסים של האפסיס, שהוכנו על ידי פייטרו קווליני אבדו ב-1823, ולכן שולבו רק חלקים קטנים מהם בעת השחזור. הפסיפסים של שער הניצחון הם המקוריים מהמאה ה5, הכתובת בחלקם התחתון מעידה כי הם נעשו בזמן כהונתו של לאו הראשון ושתמורתם שולמה על ידי גאלא פלקידיה.

הדיוקנאים המתארים את חזון יוחנן, ביחד עם פסלו של ישו ו12 השליחים, מוקפים על ידי הסמלים של ארבעת האוונגליסטים. מימין ומשמאל לשער ישנם דיוקנאות של פטרוס ופאולוס, ודמותו של פאולוס מצביע כלפי מטה, ככל הנראה לכיוון קברו. מקדש הווידוי של ארנולפו די קמביו נבנה בשנת 1285.