הגטו היהודי ברומא

הגטו היהודי ברומא הוא ביקור חובה לכל יהודי שמבקר ברומא איטליה ורוצה להרגיש קצת בבית וגם לטעום מהמסורת וההיסטוריה היהודית ברומא ולבקר במוזיאון היהודי ובבית הכנסת הגדול והמפואר ברומא שנמצא צמוד למוזיאון היהודי.

הגטו היהודי ברומא נמצא משני צידי נהר הטיבר במרחק הליכה מאתרים מרכזיים כמו הקולוסיאום ברומא והפורום הרומי רומאנום. הוא לא גדול ויש בו מוזיאון, בית כנסת, חנויות יודאיקה וכלי בית, סופרמרקט כשר, מאפייה יהודית, גלידרייה, פיצרייה מעולה בשם פיצה אליס שמוכרת גם מוצרים נוספים ומספר מסעדות כשרות בשריות וחלביות.

הגטו היהודי ברומא מציע גם מלון כשר ברומא בניהול משפחתי כולל ארוחת בוקר כשרה וחדרים נוחים, מדובר במלון בוטיק, מעין מלון דירות שמתאים לשומרי כשרות מסורתיים ודתיים והוא יחסית יקר.

ניתן לעשות סיור מיוחד של שלוש שעות עם מדריך שכולל את הרובע היהודי, בית הכנסת הגדול בגטו, בית הכנסת הספרדי ועוד. הסיור נערך באנגלית והוא מעניין מאוד.

היכנסו להזמנת סיור בגטו היהודי!

המוזיאון היהודי ברומא

בלב הגטו היהודי ברומא נמצא המוזיאון היהודי שמציג את ההיסטוריה של היהודים ברומא. במוזיאון היהודי תוכלו למצוא תשמישי קדושה ששימשו את היהודים ברומא בתקופות שונות כולל הסברים על תשמישי הקדושה והתקופה. כמו כן תוכלו למצוא חפצים שונים שהיו בבתי הכנסת בקהילה היהודית וגם שחזור של בית כנסת עתיק. שעות הפעילות הן 10:00-17:00 בימים ראשון עד חמישי, בשישי נסגר מוקדם יותר. בשבתות וחגים סגור.

בית הכנסת ברומא

כחלק מהכניסה למוזיאון היהודי יש סיור באנגלית או בעברית בבית הכנסת ברומא שצמוד למוזיאון. תקבלו הסברים על ההיסטוריה של בית הכנסת ותוכלו להתפעל מגודלו ויופיו וגם לצלם בו. בית הכנסת מתפקד כבית תפילה לכל דבר ונערכות בו תפילות וניתן להיכנס אליו ללא תשלום למטרת תפילות בלבד.

מסעדות ברובע היהודי

בתוך הגטו היהודי ברומא יש כמובן מסעדות כשרות. יש את פיצה אליס שהיא מומלצת מאוד וטעימה. תוכלו לאכול שם פיצות במשקל עם מבחר רחב של תוספות במחירים הוגנים שתשלמו בכל פיצרייה ברומא. יש גם מסעדות חלביות בינוניות לגמרי וכך גם המסעדות הבשריות. אם אתם לא חייבים אז עדיף לוותר עליהן ואם כן אז עדיף כבר לאכול בבשריות.

אני אכלתי בבגטו הבשרית שהשאירה לי טעם לא טוב, גם בגלל דרישה לתשלום של יורו וחצי לסועד על דבר שהם קוראים לו עריכת שולחן וגם מחירים גבוהים על רוב התפריט. אכלנו שם המבורגר שהיה יבש מאוד ועלה 18 יורו כולל צ’יפס וסלט ואנטריקוט שהיה טוב ועלה 22 יורו ללא תוספות. השירות במסעדות בגטו היהודי איטי יחסית, לפחות במסעדות שאני הייתי בהן, אז התאזרו בסבלנות.

ההיסטוריה של הגטו היהודי ברומא

הגטו היהודי הוקם ברומא בשנת 1555, ברובע סנטאנג’לו שבעיר, כשלושים שנה לאחר הקמת הגטו היהודי הראשון בונציה. יהודי רומא חויבו לגור בגטו במשך 242 שנה, עד שנפוליאון בונפרטה כבש את רומא, והגטו בוטל זמנית. הקמת הגטו באה בעקבות מכתה פומבי של האפיפיור פאולוס הרביעי, כי היהודים הם רוצחי ישו ואינם יכולים לחיות כאזרחים שווי זכויות ברומא עם הקתולים.

הגטו היהודי ברומא מסלול מומלץ

אנחנו ממליצים להתחיל את הבוקר עם הקולוסיאום ברומא אחרי שקניתם כרטיס לקולוסיאום ללא תור בשילוב עם הפורום הרומי רומאנום וגבעת פלטין. אחרי הקולוסיאום עוברים לפורום הרומי וגבעת פלטין ואחרי שסיימתם את שלושת האתרים הללו בצהריים הולכים ברגל אל הגטו היהודי ברומא בערך 10-15 דקות, אוכלים פיצה אצל אליס פיצה ונחים קצת וממשיכים למוזיאון היהודי ולבית הכנסת הצמוד. משם תוכלו להמשיך לאן שתרצו ויש לא מעט מה לראות באזור כמו למשל כיכר מטאיי שיש בה את אחת המזרקות היפות ביותר ברומא, פונטנה דלה טרטרוגה שהפירוש הוא מזרקת הצבים היפה והמיוחדת. תוכלו לראות גם את ארמון מטאיי שמשמש היום כספרייה ומכון מחקר לספרות. מספר מטרים ספורים משם נמצאת כיכר ונציה היפה וגבעת הקפיטול.

אם אתם רוצים לאכול ארוחת ערב במסעדות בגטו היהודי אנחנו ממליצים שאחרי הארוחה תקפצו לראות את הקולוסיאום בלילה. המרחק הוא בערך 15 דקות הליכה אבל זה בהחלט שווה לראות את הקולוסיאום ברומא מבחוץ מואר בלילה. תוכלו גם להזמין סיור לילה מרתק בקולוסיאום אם תרצו. היכנסו להזמנת סיור לילה בקולוסיאום!