הפורום הרומי רומא גבעת פלטין

הפורום הרומי רומא רומאנום הוא אחד מהאתרים ההיסטוריים החשובים והמתויירים ביותר ברומא. נקרא בתקופה הרומית פורום מאגנום. הוא התגלה בתחילת המאה ה19 והעבודות בו נמשכו למעלה מ100 שנה עד לפתיחתו לקהל הרחב, שמונה היום למעלה מ4 מליון מבקרים בשנה. הוא נמצא בסמיכות לגבעת פלטין ובמרחק קצר מאוד מהקולוסיאום ברומא וכרטיס הכניסה אליו הוא משולב יחד עם הקולוסיאום וגבעת פלטין הסמוכות.

מומלץ להתחיל את הביקור בפורום הרומי ברומא וממנו להמשיך הלאה אל גבעת פלטין הסמוכה ובסוף לקולוסיאום וזאת בגלל שהתורים בו קצרים יותר מאשר בקולוסיאום, שם התורים ארוכים מאוד. ניתן להיכנס אל הפורום הרומי מ4 כניסות: Via Foro Romano, Via dei Fori Imperiali, Piazza del Colosseo ו-Largo Romolo e Rem. היכנסו לקנות כרטיס משולב אונליין שיחסוך לכם זמן!

הפורום הרומי הרומאנום
הפורום הרומי רומא
הפורום הרומי רומא היסטוריה

הפורום הרומי רומא רומאנום הוא כיכר שסביבה היו מקדשים אחדים, מבני ציבור חשובים ופסלים ואנדרטות כמו בית המקדש של בתולות וסטאל. בית המקדש של יוליוס קיסר ובית הסנאט, היו בלב ליבה של חיי היומיום ברומא במשך למעלה מאלף שנים. הפורום הרומי שימש למטרות רבות החל משוק גדול ועד לזירה עבור קרבות גלדיאטורים וגם נאומים פומביים ומשפטים, הפורום הרומי היה למעשה המרכז המסחרי והפוליטי של רומא העתיקה. היו פורומים רבים ברומא העתיקה, אך מה שמיוחד ברומאנום הוא מבנה הסנאט שהפך אותן לפורום המרכזי של רומא.

הליכה דרך הפורום הרומי רומאנום היום מרגישה ממש כמו הליכה דרך פומפיי, רק קצת ירוק יותר. בעקבות חפירת השטח במאה ה -19 נוצרו שבילים חדשים במה שנשאר מבנייני הממשלה שבהם נפגש הסנאט, עם מקדשים ומקדשים רבים של הפורום, וכמה אנדרטאות שהוקדשו לשליטי התקופה של רומא.

מספר מבנים נבחרים, קשתות ועמודים, ופסלים נותרו בצורות המקוריות באופן חלקי; כל מה שתראו הוא רק חלקים ממה שהיה פעם, אבל זה מספיק כדי שתוכלו להיות מסוגלים לדמיין עד כמה מדהים הפורום הרומי היה נראה בשיאו כאשר היה לב ליבו של המרכז הפוליטי והמסחרי של רומא.

אם הגעתם אל הפורום הרומי יש מספר דברים אסור לכם לפספס כמו Milliarium Aureum אבן הזהב שהייתה אנדרטה למדידת המרחק של כל הערים באימפריה הרומית לרומא, קשת טיטוס העתיקה עם קשתות הניצחון שהוקמה לאחר מותו של הקיסר טיטוס על ידי אחיו דומיטיאן, המקדש של קסטור ופולקס – שלושה עמודים גבוהים הידועים בשם שלוש האחיות הם אחד המונומנטים המוכרים ביותר שעדיין עומדים בפורום הרומי. תוכלו לראות גם קשת מפוארת של ספטימיוס סוורוס שהנציחה את העשור של ספטימיוס סוורוס בשלטון.

אסור לפספס גם את הקוריה שהייתה מקום המפגש הרשמי של הסנאט הרומי, הקוריה נהרסה ונבנתה פעמים רבות וגם את בית המקדש של ווסטה Vesta המכיל את האש הקדושה, להבה נצחית נשמרת על ידי הבתולות של וסטל Vestal, מקדש זה היה אחד החשובים ביותר ברומא העתיקה. זה היה מקום המגורים של הכוהנות ששמרו על הלהבה הנצחית. מספר פסלים המתארים את שרידי הראש נשארים, אם כי ברובם חסרי ראש.

אל תשכחו לראות את המקדש של שבתאי המקורי שהיה המקדש הראשון שנבנה בפורום הרומי. שמונת העמודים שעדיין עומדים היום שייכים לאחד מיורשיו שנבנו במאה ה -4.

גבעת פלטין ברומא

גבעת פלטין הוא אחד האזורים העתיקים ביותר של העיר רומא, במרכז של שבעת הגבעות של רומא. הגבעות האלה היו ממוקמות בלב רומא בתוך גבולות חומות העיר, ולכן בחרו מספר קיסרים רומאים לבנות כאן את ארמונותיהם, שאת חלק משרידיהם שאפשר לראותם עד היום.

הרבה מיתוסים ואגדות מקיפים את האזור הזה, המפורסם שבהם (סיפורו של רומולוס ורמוס) מתאר את האירועים האגדיים שהובילו להקמתה של העיר רומא.

יש הרבה היסטוריה רומית אמיתית לראות כאן. רוב מה שנשאר כמעט לא דומה למה שהיה פעם, אבל עדיין מעניין לראות. גבעת פלטין היא גם מקום מצוין לטייל אם מזג האוויר נוח. זה המקום הפחות צפוף יחסית לפורום הרומי והקולוסיאום וניתן לתצפת ממנו עליהם וכל מקומות נוספים ברומא.

הפורום הרומי רומא סיור

אנחנו ממליצים לבקר בפורום הרומי עם מדריך. אין חוברות המסופקות בכניסות שמסבירות לכם על כל מה שאתם יכולים לראות בפורום הרומי. גם הפורום הרומי וגם גבעת פלטין הם פשוט חורבות פשוטות ואין לכם הסברים כמו במוזיאונים. אם סיור מודרך הוא לא אופציה, אני ממליץ לפחות להדפיס מפות ולקרוא קצת חומר מראש. מומלץ להזמין סיור לילי מודרך בפורום הרומאי וללמוד דרכו על גירוש היהודים מרומא שהוביל אותם למקומות אחרים. תוכלו לראות על שער טיטוס את סמל המנורה שהרומאים בזזו מהיהודים. הסיור כולל את הפורום של יוליוס קיסר ואוגוסטוס וגם ארמון הקיסר עם ציורי קיר מדהימים ויצירות אומנות.

כתובת ושעות פתיחה

כתובת: Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma RM, איטליה

שעות פתיחה: מ9 בבוקר עד 7 בערב. מומלץ להגיע מוקדם.

מחיר החל מ21 יורו. היכנסו לקנות כרטיס משולב אונליין שיחסוך לכם זמן!