הפנתאון ברומא

הפנתאון ברומא מהווה מוקד משיכה לתיירים מרחבי כל העולם . הפנתאון ברומא איטליה, אחד המקדשים המפורסמים ביותר של רומא, נראה כמעט לא במקומו הטבעי כאשר אתה מסתובב בפינה ורואה אותו יושב שם בכיכר עם חנויות, גלידריות ובניינים מודרניים שנמצאים לצידו. כל זאת למרות כשאתם נכנסים פנימה ומביטים למעלה אל כיפת הבטון הגדולה של הפנתיאון, קל לכם לחזור אחורה בזמן ולדמיין את התקופה הרומית. מקור השם פנתאון הוא ביוונית ופירושו מקום סגידה לכל האלים, השימוש בשם בהקשר זה רווח בתקופה ההלניסטית שבה סגדו לכל האלים באופן קולקטיבי. מכאן שאוב ייעודו המשוער של המבנה, אם כי לא ידוע וברור בדיוק לאיזו כת השתייך.

הפנתאון ברומא ממוקם בפיאצה דלה רוטונדה, הפנתיאון במצב טוב להפתיע בהשוואה לאתרים עתיקים באותה מידה. הפנתאון הניצב כיום ברומא, משויך לתקופתו של הקיסר אדריאנוס, והדעה הרווחת במחקר היא שבנייתו החלה לא לפני שנת 117 וחנוכתו הייתה בין השנים 126–128. בעת העתיקה, לצד תפקודו המשוער כמבנה בעל ייעוד דתי, שימש הפנתאון גם כמקום מפגשו של הסנאט הרומי. במאה ה-7 הוסב שימושו לכנסייה, המוכרת בשם סנטה מריה רוטונדה (Santa Maria Rotonda). הכניסה חופשית, אבל הפנתיאון סגור לתיירים במהלך המסה השבועית. אני ממליץ לבקר ביום שטוף שמש אם אתם רוצים תמונות עם אור השמש זורמת דרך פתח עגול בכיפה.

כיפת הפנתיאון ברומא

החלק המעניין והמצטלם ביותר בפנתיאון ברומא, וסימן ההיכר המפורסם שלו, הוא כיפת הענק אשר במרכזה העין של הפנתיאון או האוקולוס, חור יחיד בקצה הכיפה אשר מהווה את מקור האור היחיד במבנה וקוטרו כ8 מטרים. הפנתאון ברומא הוא המבנה הרומי המונומנטלי שנשמר באופן הטוב ביותר כ-1,900 שנה, ובחללו הפנימי ניתן למצוא שימוש בחיפוי שיש במגוון צבעים עשיר. למרות זאת, הסביבה האורבנית שלו השתנתה באופן דרמטי כאשר מפלס הרחוב והפיאצה הוגבהו ב-10 עד 15 מטרים. מבנים מימי הביניים ומתקופת הרנסנס נבנו על גבי מחצית משטח הפורום הרומי המקורי שהיה בקדמתו, והמבנים העתיקים שתחמו אותו בעבר מדרום, מזרח ומערב, נעלמו כולם.

עיצובה של כיפת הפנתאון ברומא מורכב מ28 טורים של פאנלים כאשר בכל טור ישנם חמישה פאנלים, ההולכים וקטנים בגודלם ככל שמתקרבים לקצה העליון של הכיפה. לפאנלים אשר נמצאים בארבע השורות הראשונות, דירוג פנימי של ארבע מדרגות ולפאנלים העליונים ביותר, שלוש מדרגות. כל פאנל מודגש באופן כזה שהמדרגות בחלקו התחתון רחבות יותר מן המדרגות בחלקו העליון. בחירה עיצובית זו, העושה שימוש בעקרונות הפרספקטיבה, תורמת לתפיסת המרחב כדינמי ופחות סטטי תחת הכיפה, במיוחד בעזרת הצל שמדרגות אלו מטילות על פנים הפאנל השקוע. בתקופתו של אדריאנוס, הכיפה והפאנלים השקועים בה היו מעוטרים בסטוקו וקישוטי ברונזה. ייתכן שבמרכזם של הפאנלים קובעו כוכבים מוזהבים על רקע כחול בגוון שמים.

בקצה כיפת הפנתאון ברומא ישנו האוקולוס, הפתוח לחלוטין לשמיים, בקוטר 8.92 מטר. אופיו הדינאמי של חלל הפנים בפנתאון מודגש אפילו יותר וזאת בעזרת קרני האור החודרות אליו דרך האוקולוס ומאירות בו מקומות שונים, בהתאם לשעת היום ולעונת השנה.

הפנתאון ברומא מיקום שעות פתיחה

מבחינת מיקום ניתן להגיע אל הפנתאון ברומא אחרי שביקרתם באתר של הקולוסיאום ברומא כי הם נמצאים במרחק של 20 דקות הליכה וזה לא הרבה, בטח כשיש מזג אוויר טוב. על מנת שתספיקו את שני האתרים הללו מומלץ להזמין כרטיסים לקולוסיאום ללא תור מראש באתר וכך לחסוך לעצמכם זמן מיותר של המתנה בתור שאפשר לנצל אותו כדי להספיק יותר אתרים מרכזיים ברומא ביום אחד. שעות הפתיחה של הפנתאון ברומא 09:00-18:00 ומשך הביקור המומצע במקום הוא 45 דקות.