כיכר סן מרקו Piazza San Marco

כיכר סן מרקו היא כיכר ציבורית בוונציה שבאיטליה שיש סביבה לא מעט אטרקציות ומדובר בכיכר הציבורית היחידה בונציה, בעוד ששאר הרחבות הציבוריות בה מוגדרות בתור קמפו באיטלקית. כיכר נוספת בכניסה לונציה היא כיכר רומא, שמהווה טרמינל לתחבורה היבשתית המגיעה לעיר ולא “כיכר” ציבורית (Piazza) במובן המקובל. כיכר סן מרקו מהווה את הלב של חיי העיר ונציה. בה מתקיימים האירועים הציבוריים האזרחיים, הדתיים והבידוריים של העיר. הכיכר היא אחד מהאתרים המועדפים על התיירים המגיעים לעיר ורבים נוהגים להזמין מלונות ליד כיכר סן מרקו בגלל שהיא מהווה מקום מרכזי מאוד וקרובה אל אטרקציות רבות.

בכיכר, הכוללת את החלק הגדול, נקראת כיכר סן מרקו ואילו החלק הקטן, הפונה לים, מכונה הכיכר הקטנה סן מרקו. במתחם כיכר סן מרקו אפשר להוסיף גם את גשר האנחות, מצידו השני של ארמון הדוג’ה שהוא ארמון שבנוי בסגנון גותי שנבנה במאה ה-9 ונהרס כתוצאה משריפה אך נבנה מחדש במאה ה-14 ועבר שיפוצים רבים במשך השנים. הגשר המקורה שימש מעבר מארמון הדוג’ה לארמון אחר מעבר לתעלה. בעבר הרשו לאסירים לעלות מהכלא אל הגשר על מנת לנשום אוויר צח, ומכאן לקוח שמו. מול החלק הדרומי של הבזיליקה, נמצא מגדל הפעמונים הנקרא הקמפנילה של סן מרקו, שמהווה את אחת מנקודות התצפית היפות על ונציה המרהיבה.

כיכר סן מרקו אטרקציות קניות

בסביבת כיכר סן מרקו תוכלו למצוא את בזיליקת סן מרקו שצופה על כיכר סן מרקו ומהווה את אחת הדוגמאות החשובות ביותר של אדריכלות ביזנטית. הבזיליקה מתנשאת לגובה של 43 מטר והיא מפוארת ומרשימה מאוד, בעיקר בזכות פסיפסים נוצצים רבים שמכסים שטח של 8000 מ”ר שנעשו על ידי שכבת עלה של זהב 24 קראט על החלק האחורי של הזכוכית. הכנסייה כולה נראית מהבהבת לאור היום, וסביבכם פריטים מבריקים ויקרים שמוכיחים עד כמה הרפובליקה הוונציאנית האיטלקית הייתה אדירה ואמידה. מומלץ לרכוש מראש כרטיסים לבזיליקת סן מרקו ולחסוך לעצמכם זמן יקר.

היכנסו לרכישת כרטיסים ללא תור!

ברחבה המרכזית של כיכר סן מרקו קיימים שלושה מבנים עיקריים המכונים פרוקורטיה. בדרום, לכיוון הים ניצבת הפרוקורטיה החדשה כאשר מולה ניצבת הפרוקורטיה הישנה. בסוף המאה ה-16 נבנו הקומות התחתונות ע”י ויצ’נסו סכמוצ’י ובנייתם הסתיימה בשנת 1640 על ידי בלדסארה לונגנה. בקומות התחתונות של הפרוקורטיה מצויות חנויות היוקרה של ונציה כולל חנויות ליהלומים ולתכשיטים, לחפצי אומנות, ולמוצרים המיוחדים של ונציה כולל חפצי זכוכית וניתן לקפוץ לשלם לקניות לא זולות. כמו כן תוכלו למצוא ב-2 הקומות הראשונות של ארמון בתי קפה מיוחדים והיסטוריים שנוסדו במאה ה-18 כמו קפה פלוריאן שאירח סופרים ומשוררים מפורסמים, קפה קואדרי וקפה גראן שנוסד באמצע המאה ה-19.

כיכר סן מרקו היא הכיכר המרכזית ביותר ונערכים בה אירועים חשובים רבים של וונציה כמו קונצרטים, טקסים דתיים, מופעי בידור, תהלוכות ציבוריות וגם נערך בה טקס פתיחת פסטיבל המסכות בונציה שנערך מידי שנה ומושך אליו תיירים רבים מכל העולם. הכיכר נחשבת לכיכר הכי מצולמת באיטליה כי תיירים רבים אוהבים להצטלם בה, במיוחד עם יונים.

כתובת: Piazza San Marco, 30100 Venezia VE, איטליה